MARİNA

Marina İşletmeciliği


Deniz turizmi, ekonomik olarak ülke kaynaklarına yaptığı katkı ile ülkelerin geleceğinde çok önemli bir yer tutmaktadır. Deniz turizmi kapsamında değerlendirdiğimizde Marinalar turizm sektörünün bir parçası olmakla beraber, deniz üzerinde sunulan bir hizmet olması yanı ile de denizcilik sektörünün de bir parçasıdır.

Marina hizmetleri önceleri lüks sınıfına girmekteyken günümüzde geniş kitlelere hizmet veren bir sektör olmuştur.

Günümüzde marinalar yalnızca yatçıların teknelerini barındırabildikleri ya da temel ihtiyaçlarını temin edebildikleri yerler değil, bölgesel ekonomik gelişmenin de odak noktası haline gelmiştir. Yat limanları, yatçılık endüstrisinin temel barınma ihtiyaçlarını karşılamak maksadı ile kurulmuş olsa da günümüzde, ulusal bölgesel ve yerel gelişim planlarında önemli bir dinamo vazifesi görmektedir. 

Nokta Yatırım, Turizm sektörüne giriş adımı olarak seçtiği Marina İşletmeciliği projesini Romanya'nın en büyük liman şehri olan Köstence'de Tomis Marina Köstence ile hayata geçirmiştir. 

Şu an itibari ile Romanya'da eşi benzeri olmayan bir “Marina” yatırımı olarak varlığını sürdürmekte olan proje, bölgesindeki baskın varlığını devam ettirmektedir.