SAVUNMA VE BİLİŞİM

Savunma, Güvenlik, Bilişim ve Teknolojileri

 

Tüm dünyada hem kamunun hem de özel sektörün güvenlik, savunma ve yazılım ihtiyaçları giderek artmaktadır. Birçok kurum bu ihtiyaçlarını özel sektör aracılığıyla karşılamaktadır. 

2018'deki güçlü bir yılın ardından, küresel havacılık ve savunma (A&D) endüstrisi 2019'da bir düşüş yaşadı. Savunma sektörü yükselmeye devam ederken, ticari havacılık sektöründeki büyüme yavaşladı. 2021'de, ticari havacılık sektörünün 2019'daki düşüşünden sonra toparlanmasıyla, havacılık ve uzay endüstrisinin büyüme yörüngesine geri dönmesi bekleniyor.

Savunma sektörü, güvenlik tehditlerinin yoğunlaşmasıyla 2019'da büyümesini sürdürdü ve dünya çapında hükümetlerin savunma bütçelerini artırmaya devam etmelerini gerektirdi. Savunma harcamaları Dünya çapında hükümetler askeri güçlerini modernize etmeye ve yeniden sermayelendirmeye devam ederken, 2021'de yüzde 3 ile 4 arasında büyüyerek tahmini 1,9 trilyon ABD dolarına ulaşması bekleniyor. Büyümenin büyük bir kısmı Amerika Birleşik Devletleri'nin yanı sıra Çin ve Hindistan gibi diğer bölgelerde artan savunma harcamalarından kaynaklanması beklenmektedir.

Nokta Yatırım, giderek büyüyen savunma, bilişim, yazılım ve teknoloji sektörlerinde faaliyet göstermek üzere 2020 yılında Nokta Savunma ve Bilişim Teknolojileri A.Ş.’yi kurmuştur. Bu sayede Güvenlik ve Savunma Teknolojileri, Bilişim Teknolojileri, Akıllı Ulaşım Sistemleri, Coğrafi Bilgi Sistem ve Teknolojileri ve Raylı Ulaşım Sistemleri üzerine teknoloji ve yazılım geliştirme konusunda faaliyetlerine başlamıştır. 

Savunma, Güvenlik, Bilişim ve Teknoloji sektöründe fikir aşamasından başlayarak işletmeye almaya kadar olan süreçlerde ihtiyaç duyulan hizmetlerin müşterilerin ihtiyaçlarına bağlı olarak bir kısmını yada tamamını sunar. Hedef sektörün ihtiyacı olan Network, Yazılım, Mobil Uygulama ve diğer Teknolojik hizmetler konularında tek elden çözüm merkezi olmaktır.